Dietoterapia

Dietoterapia jest dla tych, którzy poszukują naturalnych metod przywracania zdrowia, bez sięgania po różnorodne leki. Polega ona na zastosowaniu określonej diety w zależności od schorzenia i indywidualnych cech organizmu pacjenta. Właściwie dopasowana dieta jest jedną z najskuteczniejszych i najbardziej naturalnych metod leczenia chorób współczesnej cywilizacji. Wiedza na temat roli żywienia i chorobie człowieka jest związana z rozwojem wielu dziedzin nauki, takich jak: biochemia, fizjologia, genetyka, medycyna i nauk rolnicznych. Umożliwia to coraz lepsze zrozumienie etiologii i patogenezy chorób w kontekście żywienia człowieka. 

Najlepszym jednak lekarstwem jest profilaktyka żywieniowa, zapobiegajaca powstawaniu chorób dietozależnych, szczególnie rozpowszechnionych w XXI wieku. Jednakże współczesne życie czyli nieustanna gonitwa za szczęściem, którego głównym wyznacznikiem według obecnej mody są pieniądze, władza i pozycja społeczna powoduje, że ludzie zapominają o tym, co najważniejsze, w tym o zdrowym stylu życia. Tempo egzystencji, a zwłaszcza pracy nie pozwala na utrzymanie odpowiedniej relacji pomiędzy poszczególnymi sferami życia oraz zachowaniem wewnętrznej harmonii. Stres, mechanizacja i zanieczyszczenie środowiska, zła dieta, żywność wysoko przetworzona, brak ruchu i czasu nie sprzyjają zarówno zdrowiu fizycznemu jak i psychicznemu. Wszytskie te czynniki należą do głównych przyczyn powszechnie panujących chorób cywilizacyjnych, dla których jednym z podstawowych warunków przywrócenia zdrowia jest dietoterapia. 

Dietoteriapia powinna sprzyjać prozdrowotnemu zachowaniu właściwego stylu życia, na który składają się aktywność fizyczna, prawidłowe odżywianie oraz równowaga pomiędzy organizmem człowieka a jak najbardziej naturalnym jego otoczeniem. Odpowiednie postepowanie dietetyczne, edukacja żywieniowa pacjetów jest niejednokrotnie integralnym, a nawet wyłącznym elementem terapii wielu jednostek chorobowych nie tylko chorób dietozależnych.

Do chorób dietozależnych należą m.in.:
  • choroby układu krążenia: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, zawał serca, choroba niedokrwienna serca
  • choroby układu nerwowego: udar mózgu, choroba Parkinsona, Alzheimera, depresja itp.
  • nowotwory: jelita grubego, żołądka piersi, prostaty, gardła, języka, trzustki, wątroby, przełyku
  • choroby metaboliczne: otyłość, cukrzyca, zespół metaboliczny, osteoporoza
  • próchnica zębów
  • kamica pęcherzyka żółciowego
  • dna moczanowa
  • choroby o podłożu zapalnym: reumatoidalne zapalenie stawów 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz