Wiosna to bardzo dobry czas, aby wprowadzić zmiany w obecnym trybie pracy i zacząć zdrowy styl życia. Sama motywacja nie wystarczy, często nie mamy wystarczającej wiedzy na temat jak dokonać zmian i ciężko jest doszukiwać błędów w Nas samych. Potrzebujemy wtedy odpowiedniego ukierunkowania i sięgamy po informacje zawarte w licznych książkach, wśród najbliższych, mediach i u specjalistów...
Najczęściej autorytetami zdrowego stylu życia wybierani są lekarze, następnie rodzina lub ktoś z rodziny, przyjaciele, internet, media i książki, ale aż 1/4 Polaków nie potrafi określić swojego autorytetu.
To jaki tryb życia prowadzimy odzwierciedla nasze ciało, postawa oraz mimika twarzy. Prawdy ukryć się nie da – statyczny tryb życia „idzie nam w boczki”.
Rosnąca otyłość społeczeństwa, również ta ukryta, związane jest często ze złymi nawykami wychodzącymi z domu. Coraz więcej statystyk pokazuje, że prawie połowa dzieci w szkole nie ćwiczy i to często za zgoda rodziców. Aktywność fizyczna i dbanie o własne zdrowie pojawia się później, często już zbyt późno aby nabrać odpowiednich nawyków, aby organizm był w pełni sprawny. Nawet na otrzymanie oceny 5 z WF-u wystarczy mieć teraz strój i wykazywać chęci do ćwiczeń, co nie oznacza wcale wykonywanie wszystkich ćwiczeń. Podobnie dzieje się z żywieniem. Głównie dominują gotowe dania, dania z proszku, szybkie "restauracje". Prostota wcale nie oznacza zdrowia. Czasem na dobry posiłek musisz poczekać godzinę, aby wiedzieć, że nie zjadłeś 3-5 dniowego odmrażanego gotowego dania lub dania z proszku. Wszystko co przychodzi łatwo trudniej się pozbyć. Można jeść szybko i nie ćwiczyć, ale zrzucenie później zbędnych kilogramów w zdrowy i rozsądny sposób wymaga czasu i poświęcenia.
Autorytetami wśród nie tylko młodych ludzi są internet, radio, telewizja. Środki masowego przekazu nie wyjaśniają sposób klarowny jak TY masz prowadzić zdrowy styl życia! Często to sprawa indywidualna. A w mediach czai się mnóstwo informacji opłacanych przez firmy farmaceutyczne, sponsorów artykułów i inne, które kierują poglądami społeczeństwa. Pokazując łatwą lecz nie koniecznie zdrową drogę i dlatego tak często słyszy się wśród znajomych hasła "dieta cud", "to Ci pomoże", "suplement naprawdę działa". Może dają efekty, ale na pewno nie dadzą Ci zdrowie!
Trzeba również uważać do jakiego specjalisty się udajemy! Obecnie dietetykiem może się tytułować każdy, nawet osoba po szkołach licealnych, kursie. Dietetyk to jednak zawód odpowiedzialny, musi być poprzedzony zdobyciem niezbędnej wiedzy z zakresu m.in. fizjologii, biochemii żywności, psychologii, dietetyki i innych. Najlepiej pod kątem tej profesji przygotowują kilkuletnie studia. Sprawdź, komu powierzasz swoje zdrowie, tym bardziej, że usługi dietetyka należą do prywatnych i trzeba za nie zapłacić.
Kiedy już podejmiesz decyzje o zmianie stylu życia z pomocą dietetyka musisz pamiętać, że ta praca opiera się na współpracy. Sukces zależy zarówno od dietetyka, jego porad, jadłospisów, jak i od osoby będącej w trakcie zmian.