piątek, 22 listopada 2013

Diety sens i bezsens...


W tym poście pozwole skupić się na dietach monoskładnikowych, czyli jednoskladnikowych. Diety jednoskładnikowe od niepamiętnych czasów cieszą się niesłabnącą popularnością. Wiara w to, że niektóre produkty żywnościowe posiadają wyjątkowe zdolności odchudzające sprawiła, że upowszechniły się wymysły takie jak dieta kapuściana, bananowa, jogurtowa, a nawet - lodowa czy słodyczowa oraz, wiele innych.
Większość tych diet majaca na celu doprowadzenie do normalnej bądź idealnej wagi powoduje jedno - zaburzenia metaboliczne. Wszystkie te jednoskładnikowe "sposoby dietetyczne" zwane popularnie dietą są dobre jesli trwaja krótko, max. 2 dni. Najbardziej skutecznym sposobem żywienia jest DIETA RACJONALNA, która powinna stać się KRÓLOWĄ DIET (odpowiednio dostosowana do trybu życia człowieka daje najlepsze i najzdroszwsze efekty)!!! Tylko wyregulowanie, wyeliminowanie błędów żywieniowych i ukształtowanie takiego sposobu żywienia, który zapewnia odpowiednie odżywienie organizmu i jednocześnie smakuje pozwoli utrzymać zdrowie przez dłuższy czas i wyuczyć odpowiednich nawyków żywieniowych. Wszytsko wymaga czasu i troche poświęcenia.
Do diet jednoskładnikowych należą:
  • GŁODÓWKI I RESTRYKCYJNE DIETY (poniżej 1000kcal) - oparte głównie na wodzie lub czasem na kilku produktach płynnych (soki, mleko, czasem jogurty). Diety restrykcyjne powinny być kontrolowane przez lekarzy lub dietetyków jeżeli jest uzasadnienie stosowania tego typu diety. Na samym poczatku tego typu żywienia traci się tylko wode, nie tłuszcz. Stosowanie takich diet prowadzi do spowolnienia metabolizmu i  efekt jo-jo gwarantowany, zubarza organizm w cenne składniki odżywczye, mózg nie dostaje odpowiedniej dawki glukozy do pracy co może prowadzić do negatynych stanów psychologicznych .  
  • DIETY WYSOKOBIAŁKOWE - gdzie dominują produkty mleczne, chude mięso charakteryzują się ograniczoną ilością ważnych składników odżywczych. Taki sposób żywienia prowadzi  do ketozy – stanu, w którym organizm jako źródła energii używa wyłącznie własnych tłuszczów zapasowych, a to z koleji może powodować wiele zaburzeń m. in.: zaburzenia metabolizmu lipidowego, które mogą doprowadzić do rozwoju chorób układu naczyniowo-sercowego w wyniku niedoborów w diecie białkowej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika i nadmiaru cholesterolu, zaburzeń koncenracji przez ketony, które w zastępstwie glukozy, stają się źródłem energii między innymi dla ośrodkowego układu nerwowego, co prowadzi nie tylko do zmniejszenia odczuwania głodu, ale powoduje uczucie zmęczenia. Dodatkowo dieta wysokobiałkowa (np. Dukana) może prowadzić do kwasicy ketonowej w wyniku ograniczenia ilości węglowodanów przez co organizm jest zmuszony do czerpania energii z innych źródeł, a przede wszystkim z tłuszczu. Produktem ubocznym spalania tłuszczów są ciała ketonowe, a ich kumulacja prowadzi do wzrostu kwasowości krwi, określanej jako kwasica ketonowa. Nie mówiąc już o niedoborach składników mineralnych i witamin.
  • DIETY WYSOKOTŁUSZCZOWE - dieta smaczna to fakt, bo tłuszcz podnosi smakowitość potraw i przy okazji zwiększa uczucie sytości ale również gromadzi (szczególnie tłuszcz wieprzowy) wszystkie toksyny, grzyby, chemikalia i antybiotyki dodawane w procesie hodowli do paszy. Podobnie jak w przypadku diety wysokobiałkowej ograniczają ilość ważnych składników odżywczych, glukozy do pracy mózgu, stanowią zagrożenie dla zdrowia narządów wewnętrzych, układu krążenia i innych. Tego typu diety (np. Kwaśniewskiego) niesie ze sobą duże zagrożenie zakwaszeniem organizmu.
Podkreśle jeszcze raz: większość tych diet daje efekty wizualne ale to co najważniejsze powoduje - ZABURZENIA METABOLICZNE. Te z koleji uposledzają nie tylko proces trawienia, ale również przyswajanie ważnych składników pożywienia, co może zostać zakodowane przez nasz organizm.  Dieta bogata w białko, "dieta majonezowa" i inna dieta jednoskladnikowa mogą prowadzić do szczupłej sylwetki, ale jednocześnie powodują stan ostrego zakwaszenia organizmu!!!

Diety jednoskładnikowe adresowane są dla osób nie mających zielonego pojęcia na temat zdrowego odżywiania, przyzywajonych do złych nawyków żywienionych, skupiających się na walorach smakowych, bądź też nieszanujących własnego zdrowia i liczących na szybkie efekty. W rzeczywistości oczywiście, tego typu rozwiązania nie są polecane nikomu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz