czwartek, 3 października 2013

Żurawina

Świeże żurawiny należą do wysokowartościowych owoców!!! W okresie jesienno-zimowym, gdzie coraz trudniej dostać świeże owoce sięgamy po ich przetwory. Zarówno świeże jak i suszone żurawiny są bardzo zdrowym dodatkiem do żywienia. Suszone żurawiny można spożywać na podwieczorek. Wspaniale smakują jako dodatek do jogurtu. Zdecydowanie poprawiają smak owsianki na mleku. Są nieodzownym dodatkiem ciast i deserów. Oprócz wersji na słodko, znakomicie sprawdzają się jako dodatek do pieczeni i innych potraw.
Co sprawia, że żurawiny są tak wyjątkowe?
-są bogatym źródłem flawonoidów, polifenoli, kwasów organicznych oraz tanin. Związki te nadają żurawinom właściwości lecznicze.
-to naturalny antybiotyk, mają sile właściwości przeciwbakteryjne. Moga zapobiegać i leczyć infekcje układu moczowego. Są polecane jako lek w leczeniu zakażeń układu moczowego.
-wykazuję antyadhezyjne właściwości w stosunku do Helicobacter pylori. Mogą ułatwiać leczenie choroby wrzodowej.
-Żurawiny wpływają na stan zębów, hamując kolonizację bakterii w jamie ustnej i spowalniają rozwój płytki nazębnej
-działają przeciwnowotworowo, hamując proliferację różnych komórek nowotworowych i przyczyniając się do ich apoptozy.
-mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Źródło:gardenpark.com.pl
Właściwości odżywcze żurawiny.
Świeże żurawiny są dostępne okresowo, dlatego częściej mamy doczynienia z przetworzonymi żurawinami. Dostępne są w postaci soków żurawinowych, galaretek, konfitur, mrozonych lub suszonych.

Świeże żurawiny są niskokaloryczne, zawierają najwiecej węglowodanów, ale zawartość cukrów prostych jest przy tym niewielka. Świeże i suszone żurawiny są bogate w błonnik pokarmowy, w którym przeważają frakcje pektyn. W suszonych żurawinach i przetworach takicj jak konfitury zawartość węglowodanów jest większa niż w świeżych owocach, z powodu odparowania części wody lub dodatku cukru do przetworów.
Świeże żurawiny są bogatym źródłem witaminy C. W przetworach zawartość tej witaminy ulega jednak obniżeniu. Jedynie przez wzbogacanie szczególnie soków zawartość witaminy C jest większa.
Żurawiny zawierają też niewielkie ilości witaminy z grupy B (B1, B2, B6, PP, kwas foliowy), prowitamine witaminy A oraz składniki mineralne, a wśród nich najwiecej potasu i żelaza.
Żurawiny zawierają kwasy organiczne, które nadają owocom specyficzne właściwości. Kwas cytrynowy ma działanie przeciwutleniajace, zapobiega odbarwieniu owoców i chroni witamine C przed utlenieniem. Kwas benzoesowy powoduje, że żurawiny zachowują świeżość przez dłuższy czas. Kwas hipurowy to związek w żurawinach o działaniu bakteriobójczym, podobnym do antybiotyków.

Źródło:Roczniki Warszawskiej Szkoły Zdrowia, Rok X, 2010

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz